“DERHAL ÖNLEMLER ALINMALI”

“DERHAL ÖNLEMLER ALINMALI” mansetci.com

Eğitim Sen Mersin Şubesi, yüz yüze eğitime geçilmesine rağmen gereken önlemlerin alınmadığına dikkat çekerek yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam edebilmesi gereken önlemlerin bir an önce alınması gerektiğine vurgu yaptı.


Pandemi dolayısıyla uzunca bir süre yüz yüze eğitime ara verilmiş online eğitime geçilmişti. Öğrencilerin okul hasreti geçtiğimiz ay son buldu ve yüz yüze eğitime geçildi. Gerekli önlemlerinin alınmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Mersin Şubesi konu ile alakalı basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda Şube adına basın açıklaması yapan Eğitim Sen Başkanı Mahmut Sümbül, yaptıkları onca çağrıya rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını ve sorunların çözüme kavuşturulmadığını ifade etti. Başkan Sümbül, yüz yüze eğitimin devamı için gerekli önlemlerin derhal alınması çağrısını yineledi.

Haber: Seren SABUNCU

“TÜM ÇAĞRILARIMIZ YANITSIZ”

Koronavirüs nedeniyle online eğitime geçilmesiyle birlikte yüz yüze eğitime ara verilmişti. Uzunca bir süreden sonra 6 Eylül 2021’de okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler okullarına döndü. Gerek okulların açılması sürecinde, gerekse sonrasında Kovid-19 salgının etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmadığına, atılması gereken adımlar atılmadığına dikkat çeken Başkan Sümbül, “Bu süre zarfında sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okullara ek bütçe sağlanmamış, fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, ders saatleri salgın koşullarına göre düzenlenmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamış, öğretmen ve yardımcı hizmetli istihdamındaki eksiklikler giderilmemiştir. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde kalabalık sınıf sorunu sürerken, seyreltilmiş eğitim uygulamaları hayata geçirilmemiştir” dedi.

ÖDENEK SORUNLARINA DA DEĞİNİLDİ

Pandemiden dolayı olması gerektiğinden daha fazla hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini belirten Sümbül, “Her okulun ortak kullanım alanlarının, özellikle sınıfların ve tuvaletlerin temizlik ve hijyen koşullarının sağlanması, okul ve şube bazında öğrenci sayısı, öğrenciler arasındaki fiziksel mesafeyi korumak için yeterli alan olup olmadığı, okul servislerinin durumu, eğitim emekçileri, öğrenciler ve velilerin aşılanma oranı gibi gelişmeler, eğitim-öğretimin sağlıklı koşullarda gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir” diye konuştu. Sümbül şöyle devam etti, “Okullarda ek bütçe/ödenek sorununun sürmesi, fiziki altyapı sorunlarının sürmesi yüz yüze eğitimin sağlıklı koşullarda yapılabilmesini engellemektedir. Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi pek çok faktör yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesine engel olmaktadır.”

“DERS SAATLERİ 30 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLMELİDİR!”

Türkiye’deki öğrencilerin önemli bir bölümünün kalabalık sınıflarda öğrenim gördüğüne dikkat çeken Başkan Sümbül, öğrenci ve öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesinin sağlıksız bir ortam yarattığını ve bulaş riskinin de arttığını dile getirdi. Sümbül, “Eğitim emekçileri, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi yoğun olarak dile getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

“HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ DERHAL HAYATA GEÇİRİLMELİDİR!”

Sümbül, “Okullarımızda havalandırma sistemleri olmadığı gibi pencere sistemleri de düzenli ve sağlıklı bir havalandırmaya uygun değildir. Bu konudaki bütün çağrılarımıza rağmen gerekli çalışmalar başlatılmamıştır. Kış aylarının yaklaşmakta olduğu dikkate alındığında öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlıklı bir derslik ortamına kavuşabilmesi önemlidir” diyerek bu konuda acilen çalışma başlatılmasını ve yüz yüze eğitimin devam etmesi riske atılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

“ÖĞRETMEN VE YARDIMCI HİZMET PERSONELİ İHTİYACI ACİLEN KARŞILANMALIDIR!”

Öğretmen ve yardımcı hizmet personellerin ihtiyaçlarının da acilen karşılanması gerektiğini belirten Sümbül, “MEB, yıllardır kadrolu yardımcı personel alımı yapmamakta ve ihtiyaçlar İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelerle geçiştirilmektedir. Yüz yüze eğitimde bir ay geçmiş olmasına rağmen okullarımızın büyük çoğunluğunda yardımcı hizmet personeli ihtiyacı halen giderilmemiştir. Tüm okullarda temizlik görevlisi yardımcı personel hemen göreve başlamalıdır. Kamu hizmetlerinin sürekliliği, düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamasından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam zamanlı yüz yüze eğitim için tüm eğitim bileşenlerinin aşı olmasının, her şeyden önce toplumsal bir sorumluluk olduğunun altını çizen Sümbül, bu konuda tüm eğitim emekçilerinin ve velilerin gerekli duyarlılığı göstereceğine inandıklarını yineledi.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Bu çabamız yüz yüze eğitimin riske girmemesi ve öğrencilerimizin bir buçuk yıldır yaşadığı kayıpların daha fazla derinleşmemesi içindir” diyen Sümbül, “MEB’e sorumluluklarını hatırlatıp tedbirlerin alınmasını sağlamaya çalışmak, salgın nedeniyle kapanmalar yaşansa bile eğitim öğretimin devam edebilmesini sağlayabilmek bizim için en öncelikli sorumluluktur. Eğitim Sen olarak gerek öğrencilerimizin en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim alması, gerekse eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışması için gerekli olan tüm tedbirlerin eksiksiz alınması talebimizi bir kez daha belirtiyor, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.